Poznejte vše o červené řepě. Zejména její zdravotní účinky.

Červená řepa jako lék

Červenou řepu zná asi každý. Měli jsme ji už během školních obědů, ale o jejích léčivých účincích zase tolik lidí neví. Proto není od věci si je připomenout – nebudete potom už tápat, kdy a jak ji použít a na co.

O červené řepě obecně

Červenou řepu jste už určitě viděli na vlastní oči. Je to dvouletá rostlina z čeledi laskavcovitých. Jde o kořenovou zeleninu, ze které konzumujeme její spodní část. pochází v z okolí Atlantiku a Středomoří. Nicméně dnes je populární asi na všech kontinentech včetně Evropy. Počátky jejího pěstování lze vysledovat až do starověkého Babylonu.

Antický Řím ji znal jako pokrm, ale také jako lék – ani v tomto směru totiž červená řepa nijak nezaostává. Ostatně to byla právě antika a její znalosti, které řepu rozšířily i dále. Syrovou řepu lze konzumovat nejrůznějšími způsoby – stačí zajít na nějaké kulinářské stránky a postupů a receptů najdete více než dost. Jen velmi stručně – dá se naložit, vařit ve vodě nebo páře, péct nebo přidat do salátu. Je potřeba zmínit ovšem skutečnost, že bulvu řepy rozhodně neloupeme, protože by zmizela její chuť i vůně a barva. Asi nejznámějším pokrmem, který je spojen právě s červenou řepou, je boršč.

Z hlediska obsažených látek je červená řepa více než zajímavá. Najdeme v ní sodík, draslík, vápník, rostlinná barviva, antokyany a vitamíny B, C a E. Nicméně o skutečně léčivých toho není známo zase tolik, tak se na ně podíváme konečně podrobněji. Není bez důvodu, že se právě červené řepě občas říká krvavý elixír mládí.

Červená řepa jako lék

Velmi podstatnou složkou, kterou najdeme v červené řepě, je betanin. Je ho tu celkem hodně. Velmi dobře umí bránit kornatění tepen, má taky pozitivní účinek na činnost jater. Barvivo v řepě obsažené rozšiřuje věnčité tepny, stejně tak umí zpevnit stěny vlásečnic. Dále funguje močopudně, pomáhá vylučovat soli z organismu, tvoří žluč a povzbuzuje činnost žaludku. Konzumací červené řepy si snížíte krevní tlak, upravujete srdeční puls a vůbec posilujete nervový systém vašeho těla.

Protože obsahuje dostatek křemíku, přispívá k pevnosti nehtů, vlasů a kostí. Hodí se navíc i pro těhotné či kojící matky díky obsahu mnoha dalších vitaminů a vzácných živin. Kyselina listová má navíc blahodárné účinky na vývoj plodu právě během těhotenství.

Obecně zaručuje červená řepa velmi dobrý stav imunitního systému. Nepřekvapí proto, že ji onkologové doporučují jako prevenci proti rakovinnému bujení. Navíc i během chemoterapie je doporučena pro zlepšení stavu těla, které dostává hodně zabrat. Díky obsahu betaninu a rostlinným pigmentům je bulva červené řepy výborné cytostatikum a pomáhá jak proti rakovině, tak i některým druhům leukémie. Mnoho složek právě červené řepy asistuje při opravě poškozených buněk našeho těla.

Křemík pomáhá s vazivem tkání a kůže, kostí a stěn cév. Mozek se tak může lépe zbavit jedovatých kovů. Draslík pak odvádí z těla vodu a kyselé látky, vlákniny regulují činnost střev a zase zbavují naše tělo jedovatých látek i tuků. Červená řepa krom toho podporuje tvorbu červených krvinek, takže tělo je dostatečně zásobeno kyslíkem. Což má vliv také na pozitivní náladu člověka.

Jedním z problémů červené řepy je vysoká sladkost. Obsahuje totiž až osm procent přírodního cukru. Nemocní cukrovkou si na ni tak musí dávat pozor. Krom toho by se od ní měli držet dál také lidé s močovými kameny, protože krom dalších obsahuje i kyselinu šťavelovou, která dráždí močové cesty.

© 2014-2020 (e)Bylinky.cz