Hledáte informace o echinacee? Známe její zdravotní účinky.

Echinacea a její zdravotní účinky

Tahle rostlina má i svůj český název – konkrétně třapatka nachová. Není ale příliš v povědomí lidí i přes svůj malebný zvuk a pokud bychom dělali nějaký průzkum, vyšlo by najevo, že lidé znají mnohem více její latinský název echinacea. Echinacea toho v sobě skrývá více než dost a díky tomu má velmi široké uplatnění. Protože jde obecně o zdraví prospěšnou rostlinu, podívejme se na ni na následujících řádcích trochu podrobněji.

Echinacea - základ

Třapatka nachová je divoká bylina s fialově zbarvenými květy, tvarem podobnými sedmikrásce. Řadí se navíc do čeledi hvězdnicovitých rostlin. Původně pochází z amerického Středozápadu, do Evropy se dostala až později – původně jako čistě ozdobná rostlina. Například ve Velké Británii jde dodnes o celkem oblíbenou květinu zahrádek. Ne každý její druh ale patří mezi rostliny léčivé. Léčivé účinky mají tři její odrůdy – echinacea purpurea, echinacea angustifolie, echinacea pallida.

Třepatka je přírodní antibiotikum a také perfektní prostředek proti mnoha infekcím. Umí likvidovat mnoho druhů bakterií a virů v lidském těle. Její účinky začali ale Evropané zaznamenávat a využívat celkem pozdě – začala se prosazovat až ve třicátých letech dvacátého století. Během pěti desetiletí se pak významně proslavila díky svým vlastnostem antivirovým a antibakteriálním. Díky nim je řazena mezi nejlepší známé přírodní léčivé rostliny.

Vedlejší účinky sice existují, ale v zásadě jsou minimální – ve velmi vzácných případech se může objevit například kožní vyrážka. V České republice ji nenajdete jako volně rostoucí rostlinu. Daří se jí na slunci, půda může být dokonce sušší a kamenitá. Třapatka ovšem vyžaduje půdu dostatečně propustnou, zatímco sucho ji v zásadě nevadí. Jde o trvalku dosahující výšky kolem jednoho a půl metru.

Jak ovlivňuje člověka?

Echinacea působí na organismus mnoha různými způsoby a cestami. Pro začátek redukuje náchylnost člověka k nachlazení. Účinně působí proti již běžícím infekcím v těle a je velmi oblíbená v boji proti aftům. Dobře působí i na infekce cest močových a dýchacích. Je doporučena i v případě, kdy máte opakované potíže s infekcemi středního ucha.

Velmi častým použitím je taky hojení povrchových ran a kožních zánětů. Echinacea podporuje mimo jiné tvorbu antivirové substance přímo v buňkách (tzv. interferon), ale je to účinek spíše krátkodobý. Proto je vhodné echinaceu užívat spíše během akutních infekcí a v kratších intervalech. Již tradičně je využívána v bojích proti ekzémům. Sama o sobě výborně působí proti virovým nemocem. Nejlépe ji užijete během prvních příznaků virových chorob – chřipka, dýchací cesty apod. Kromě toho se velmi hodí proti zánětu dásní a občas se šikne i na stafylokokové nebo streptokokové infekce.

Další vlivy na organismus jsou ve fázi výzkumu, ale určitě se ještě nějaké najdou. Její šťáva podporuje hojení různých hnisů, nežidů, proleženin, modřin nebo spálenin. Dá se použít také tinktura – možno naředit na kloktadlo pro léčení bolesti krku a dalších zánětů. Dá se konzumovat v několika formách od pastilek přes sušenou bylinu ve formě čaje.

Znali ji už Indiáni

Účinky echinacey jsou známé už dlouho. Byla hojně užívána už americkými Indiány, kteří ji po stovky let užívali na otevřené rány nebo jako prostředek proti hadímu uštknutí. Následně její účinky objevili i osadníci – rostlina se dá použít v podstatě celá od kořenů po květy. Jde o jedno z nejoblíbenějších a nejúčinnějších přírodních léčiv na světě.

© 2014-2020 (e)Bylinky.cz