Hledáte zdravotní účinky lněného semínka? Račte číst dál...

Léčebné účinky lněného semínka

V posledních letech roste velmi výrazně trend obracet se k přírodním léčivům. Lidé se chtějí v hektické době vrátit opět do dobré kondice, které moderní doba příliš nepřeje. Zároveň toho chtějí docílit bez klasických léků. Naštěstí ale existuje celá řada běžně dostupných rostlin, jejichž léčivé účinky jsou známy už desítky, stovky a kolikrát i tisíce let. Jednou z takových je například lněné semínko. Podle názvu není těžké určit, že jde o semeno lnu setého. Na následujících řádcích se o něm dovíte podrobnosti včetně toho, jak může prospět vašemu organismu.

Semínko lnu setého

Pokud před někým řeknete len setý, každý si asi něco představí. Je to jednoletá bylina dorůstající výšky asi jednoho a půl metru se světle modrými květy. Pravděpodobně ho vídáte celkem často, ale nevíte, že je to zrovna on. Pěstuje se a zpracovává již přes sedm tisíc let. Jeho semínko je bohatým zdrojem léčivého olej a tyto i další vlastnosti znali již staří Římané (kolik naučných článků začíná těmito slovy…).

Řecký lékař Hippokrates je dokonce často doporučoval při potížích se sliznicí trávicího ústrojí. Dnes se tato rostlina pěstuje prakticky celosvětově, kde to jen podmínky aspoň trochu dovolují. Můžete se také setkat s velkým spektrem potravin, které jsou připraveny právě s pomocí lněných semínek. U nás není zatím až tak rozšířeno, nicméně se často používá při přípravě pečiva různého druhu. Už jsme zmínili olej, který se z lněného semínka vyrábí. Není sice nijak valné chuti, ale vyplatí se ji překousnout, protože má na naše tělo mnoho pozitivních účinků.

Lněné semínko a dopady na zdraví

Že je lněné semínko zdraví velmi prospěšné, není nová informace. Ale občas neškodí si takové informace zopakovat. Obsahuje celou řadu enzymů, vitamin E, karoten, provitamin A, slizové látky a také velkou zásobu nenasycených mastných kyselin. Také obsahuje například omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Právě esenciální mastné kyseliny ochraňují uvnitř organismu buňky tím, že vpouští dovnitř živiny, ale zastavují škodlivé látky. Preparáty a produkty lněného semínka jsou používány hlavně na střevní a žaludeční obtíže. Vytvářejí totiž ochranný film, který vydrží dokonce i několik hodin. Žaludeční stěna je tak ochráněna, nevznikají na ní záněty, což usnadňuje velmi regeneraci a tím pádem celkové uzdravení.

Další podstatnou složkou lněného semínka jsou lignany, sloučeniny, které mají velmi pozitivní účinky na mnohé hormony. Asistují v boji proti bakteriím, plísním, virům a také bojují proti rakovinnému bujení. Lněné semínko prospívá oběma pohlavím. Estrogeny rostlinného původu (tzv. fytoestrogeny) působí na menstruační cyklus žen, protože vyvažují poměry mezi estrogenem a progesteronem. Opakovaně zmíněný olej také zlepšuje stav děložní sliznice, takže může pomoci oproti některým formám neplodnosti.

U mužů je pak lněné semínko cestou léčby některých forem neplodnosti a problémů s prostatou. Dále umí lněné semínko pomoci proti zácpě a často pomůže tam, kde selhávají jiná projímadla, jinak velmi spolehlivá. V takových případech se doporučuje konzumace lněného semínka dvakrát až třikrát denně namočeného ve vodě. Vede k normalizaci mikroflóry střeva, což zabraňuje různým kvasným a hnilobným procesům v této oblasti. Pití odvaru (pět minut povařit jednu lžíci semen na půl litru vody) pomáhá na hemeroidy, střevní nádory a žaludeční vředy. Není výjimkou ani použití zábalů a obkladů právě z lněného semínka. Ty pomáhají velmi při otocích, zánětech, křečích či bolestech, které provázejí menstruaci. Takové obklady se vytváří smícháním pomletého semínka s teplou vodou a okamžité nanesení této směsi na kus látky, které je přiložen na bolestivá místa.

© 2014-2020 (e)Bylinky.cz