Hledáte informace o morinze? Poznejte její zdravotní účinky.

Moringa a její léčebné účinky

Lidé se v posledních letech opět navracejí k přírodě a ke zlepšení svého zdravotního stavu i léčbě různých onemocnění využívají nejrůznější přírodní prostředky. Jenou ze zajímavých, i když ne příliš známých možností, je moringa. Nejdříve bychom si tedy měli moringu představit a zjistit jestli je skutečně tak účinná, jak se o ní říká. Často je tato rostlina považována za jednu z nejvíce užitečných a prospěšných rostlin, která má velmi všestranné účinky.

Původ z exotiky

Moringy existuje opravdu velké množství nejrůznějších druhů, ovšem nejvíce účinná a významná je moringa olejodárná. Většina druhů roste na Arabském poloostrově, v tropické a subtropické Africe, na Madagaskaru či na indickém subkontinetnu. O morinze jsou již zmínky v dávných staroindických védách. Indové ve starověku věřili, že moringa má v medicíně zásadní úlohu a mohou jejím prostřednictvím člověka zbavit velkého množství onemocnění. V tropech a subtropech v zemích třetího světa je moringa velice považovanou rostlinou. Původně se tento strom objevoval v Himalájích. Které části moringy se nejvíce využívají? Důležité jsou hlavně listy a plody. Listy se jedí v syrovém či vařeném stavu a jedná se o dostatečně vydatné jídlo pro tamní lid. Listy moringy se také suší do zásoby, aby mohly být upotřebeny v období hladu. Toto je však jen jedna možnost využití moringy. Na západě dosud moringa není natolik známá a zatím se do vědomí lidí dostává poměrně pomalu. Lidé západního světa si všímají především pozitivních vlivů na pleť, žaludek, obnovu energie a lepší spánek. Pozitivně působí také proti depresím, které mohou být velmi nebezpečné a především na západě jsou čím dál častějším problémem obyvatelstva.

Z rostliny se dá využít skoro vše

Z jakého důvodu se vlastně listy moringy konzumují či uskladňují na horší období? Je to celkem jednoduché. V listech je velké množství vitamínů, proteinů a minerálů. Mimo listů jsou jedlé i plody, ty připomínají zelené lusky. Plody se mohou jíst vařené nebo stejně jako květy. Jedlá jsou i semena ze zralých plodů. Mohou se lisovat nebo pražit. V semenech je vysoký obsah nevysychavého oleje. Je možné ho použít v kuchyni, kosmetice a také ve strojírenství. To ještě stále není všechno, z moringy se používá i kořen, který se může použít místo křenu. Je ovšem potřeba dbát zvýšené opatrnosti, protože kořeny obsahují toxický alkaloid. Mezi pozitivní látky můžeme zařadit také salvestroly, to jsou ochranné látky, které rostliny tvoří na obranu před chorobami a škůdci. Moringa olejodárna je obsahuje právě ve svých listech. Na lidské zdraví dále působí pozitivně vysoký obsah chlorofylu. Díky této látce se do organismu dostává důležité železo, které moringa obsahuje jako stopový prvek, které podporuje tvorbu krve. Díky chlorofylu se do lidské krve dostane mnohem více kyslíku, který posiluje látkovou výměnu, tlumí záněty, urychluje uzdravení při akutních infekcích, posiluje imunitu a také se traduje, že tlumí šíření nádorů. Mimo těchto látek obsahuje moringa i antioxidanty, které jsou účinnými bojovníky proti volným radikálům. Podle studií vědců disponuje moringa až čtyřmi desítkami antioxidantů. V rostlině je obsaženo opravdu mnoho výjimečných látek, které lidské tělo podporují a zvyšují jeho odolnost při léčbě různých nepříjemných nemocech. Pozitivní efekt se projevuje také v oblasti podpory soustředěnosti, protože moringa zvyšuje přínos kyslíku v organismu a tím se lépe okysličuje mozek. S větším přísunem kyslíku totiž mozek vyvíjí vyšší aktivitu. Toto je výhoda především pro studenty a osoby s náročným povoláním.

Jak se moringa pěstuje

Jestliže byste si rádi moringu vypěstovali, musíte nejdříve vědět, jaké podmínky ke svému růstu potřebuje. Bohužel naše podmínky příliš tomuto stromu nesvědčí. Moringa má ráda sucho, písčitou a jílovitou půdu. Libuje si v oblastech s podílem srážek pod 200 mm za rok. Taková místa se v našich podmínkách nevyskytují. Nejmenší úhrn srážek, které byly naměřeny, jsou v obci Libědice, kde se naměřilo 410 mm, a to je dvakrát více. Evropské podnebí se celkově příliš pro pěstování moringy nehodí a pokusy o ně nedosahují velkých úspěchů. Zatím se jí podařilo vypěstovat v přírodě pouze na kanárském ostrově Tenerife. Moringu lze vypěstovat i ve skleníku. Stromy moringy mohou dorůstat až do výšky deset metrů. Listy má dlouhé dva centimetry, zelené a oválné. Listy se sklízejí čerstvé ze stromů a poté se pomalu za malých teplot sušší. Usušené listy se mohou drtit až do podoby prášku. Ten se asi nejčastěji používá u nás, kvůli těžkému pěstování. Pro získání oleje se musí semena lisovat za studena. Olej se může konzumovat. Je významný především svými protizánětlivými účinky. Mimo to má velký obsah vitamínů a minerálů. Využití najde i v kosmetickém průmyslu – jako masážní přípravek a při aromaterapii. Používání moringy by mohlo udělat radost i teenagerům a vlastně všem trpícím na akné, protože působí preventivně i proti tomuto neduhu. V dnešní době již můžete moringu ve formě různých produktů zakoupit i v České republice, což ještě poměrně nedávno nebylo téměř možné.

© 2014-2020 (e)Bylinky.cz