Neznáte řebříček a jeho zdravotní účinky? My je pro vás máme.

Léčivé účinky řebříčku

Bylin s léčivými účinky na lidský organismus existuje obrovské množství. K přírodní medicíně se navíc poslední dobou obrací stále více lidí, takže není od věci opět zhodnotit a připomenout si účinky některých rostlin. Dneska se podíváme více právě na řebříček a jeho dopad na lidské tělo. Rozhodně jich není málo, viz následující text.

Řebříček obecný

Je vytrvalá rostlina s plazivým oddenkem a je celkem rozšířený po celém území Evropy i Asie. U nás ho najdeme velmi hojně například u cest, na loukách nebo na kraji lesů. Naši předkové ho používali hodně jako lék na poraněnou kůži, její choroby nebo na popáleniny. Navíc u nás mnoho názvů pro řebříček zlidovělo. Tím pádem se můžeme ještě dnes běžně setkat se jmény jako husí jazýček, tisíclistník, myší ocásek, ovčí žebro, žebříček, myší chvost, krupička nebo zaječí chléb. A určitě se najdou i další.

Je hodně chválen také jako prostředek na odpuzení komárů. Pokud jej užíváme vnitřně, je třeba dbát na správné dávkování, jinak hrozí bolesti hlavy, závratě či omámení. Kromě toho by se neměl užívat dlouhodobě.

Léčivé síly řebříčku obecného

Z rostliny se sbírá nať a semtam také jeho narůžovělý či bílý kvítek. Sběr rostliny probíhá od června do října, nicméně naprosto ideální doba je během července kolem desáté hodiny dopolední. Je velmi prozíravé sbírat nedřevnaté části rostliny v plném květu. Sběr se týká všech druhů rostliny s bílými nebo růžovými jazykovitými květy. Ty mají hodně kořeněnou vůni. Nať seřezáváme asi dvanáct až dvacet centimetrů nad zemí a velmi rychle ji usušíme ve stínu, případně v umělé teplotě do třiceti pěti stupňů Celsia. Kvůli zastoupení silice nelze ani samotné květy předsušovat na slunci. V řebříčku lze nalézt silice s azulenem, alkaloid, flavony, achillein, třísloviny, glykosidní hořčiny, inulin, tannin, kyselinu aconitovou, pryskyřici, antibiotické substance či asparagin.

Řebříček obecný se používá hojně jako prostředek na pomoc od nepříjemných křečí. Využije ho také každý, kdo si chce posílit svou nervovou soustavu, dále podporuje látkovou výměnu a krevní oběh. Taky působí pozitivně na vylučování žaludečních šťáv. Dá se použít také tehdy, pokud trpíte kašlem. Mnoho látek v něm obsažených působí proti zánětům a velmi se tedy hodí k hojení ran. Pokud chcete pročistit krev, bude vám také k užitku. Podporuje také vylučování žluči do dvanácterníku. Při zánětech dásní se dobře hodí jako kloktadlo, případně k odstranění nepříjemného zápachu z ústní dutiny. Odvarem z řebříčku je dobré omýt krvácející rány, hemeroidy, vředy, pohmožděniny, otoky, případně i vyrážky nervového původu. Pokud trpíte nedoslýchavosti, záněty nebo ušními šumy, i tady vám pomůže šťáva z této byliny.

A co třeba čaj?

Z řebříčku obecného se dá připravit velmi kvalitní nálev. Popíjejte ho zhruba půl hodiny před jídlem. Je vhodný hlavně proti nachlazení, v počátečních stádiích chřipky a při plicních nemocech. Hodí se taky při krvácení, protože zvyšuje srážlivost krve. Jak při krvácení z nosu, plic, žaludku, hemeroidech, tak i při silné menstruaci či druhotných anemiích.

Pro ženy ostatně tímto účinky čaje z řebříčku obecného nekončí. Spolu s kontryhelem je řebříček hlavní ženskou bylinou. Při zpoždění menstruace se velmi hodí ráno na lačno jeden šálek čaje. Hodí se také během přechodu (klimakterium) a to ve stejné míře. Pomáhá také při nevolnostech, nechutenství, průjmech, plynatosti, tlaku v žaludku, nadýmání, střevním kataru, špatném trávení, kolikách a překyselení žaludku. Obecně je tento čaj vhodný při detoxikaci organismu. Kojící ženy a těhotné by ho vnitřně raději užívat neměly.

© 2014-2020 (e)Bylinky.cz