Hledáte schizandru? Nevíte, co to je? Poznejte více o tomto zázraku přírody.

Co je to schizandra a jaké má účinky?

Léčivých rostlin je obrovské množství, ovšem většina lidí nezná název ani u zlomku z nich. Mezi méně známé rostliny s léčivými účinky patří i schizanda čínská. V souvislosti se schizandrou se můžeme setkat někdy s označením léčivá liána a najít ji můžeme i v našich podmínkách. Jestli se chcete o schizandře dovědět něco více, přečtěte si následující článek, kde se zaměříme nejen na samotnou rostlinu, ale také i na její léčivé účinky.

Schizandra – obecné informace

Schizandra patří mezi popínavé rostliny a v některých publikacích je označována jako klanopraška. Řadí se mezi liány a původně se vyskytovala na Dálném východě. Zde se vyskytuje ve smíšených lesích ne více než do 500 metrů nadmořské výšky. Dokáže ovšem růst i u nás, protože dokáže vydržet mrazivé teploty až do mínus dvaceti stupňů Celsia. Ve specializovaných zahradnictvích můžete sazenice této rostliny koupit poměrně snadno a není ani nikterak drahá. Jedná se o opadavou rostlinu, která může dorůst do desetimetrové i větší délky. Stonky schizandry, které postupně dřevnatí, vydávají příjemnou vůni. Na rostlině můžete vidět i plody, které mají tvar malých červených bobulí a rostou v hroznech. V bobulích je sliz, asi 8 % pryskyřičnatých látek, 11 % obsahu tvoří kyselina citronová a 8 % kyselina jablečná.

Jediné co v našem prostředí schizandu ohrožuje, jsou jarní mrazíky, které mohou přijít po zahájení vegetačního období. Z těchto důvodů je vhodné pokusit se vegetační období oddálit. Přes zimu by pěstitelé měli mladé rostliny přikrýt. Při dobré péči se začnou plody objevovat přibližně po čtyřech letech od vysazení. V prvních letech roste poměrně pomalu a teprve asi kolem třetího roku začne svůj růst urychlovat. Protože má schizandra mělké kořeny, dává přednost místům, kde se v létě nachází co nejvíce vláhy. Půda, která je nepropustná a hlinitá, se pro její pěstování nehodí. Protože se jedná o liány, potřebuje mít rostlina oporu, po které se bude pnout.

Jak schizandra účinkuje na zdraví

Ze schizandry využijete nejen plody, ale také listy. Ty se mohou sušit nebo použít čerstvé a připravit z nich posilující čaj. Z plodů se vyrábějí kompoty nebo marmelády. Taktéž se mohou sušit nebo i zamrazit. Dále se plody využívají na nálevy, tinktury, domácí víno nebo kapky. Schizandra obsahuje velké množství vitamínů (C, A, E) a další prvky s pozitivními účinky na lidské tělo jako je: železo, vápník, síra, sodík či draslík. Preparáty z této rostliny můžete využít jako prevenci v chřipkovém období a na nachlazení. Dobré účinky má i na chronický a astmatický kašel, bolesti hlavy, krční páteře a ramenních kloubů. Dále působí pozitivně na aktivitu mozku, pomáhá při depresích, potlačuje neurózy, upravuje hladinu cukru nebo cholesterolu a účinkuje též jako léčba nadbytečného pocení. V plodech se nacházející schizandrin působí antivirově, chrání organismus a pomáhá posilovat nervovou soustavu. Ve stimulujících dávkách působí lépe než kofein a její účinek přetrvává až šest hodin. Jestliže sníte nerozkousané plody, objeví se efekt za třicet až šedesát minut.

Jestliže chcete dopřát vašemu organismu velkou regeneraci, užívejte kapky ze schizandry dvakrát denně dvacet dní. Schizandra působí spolehlivě i v menších dávkách a není potřeba je navyšovat, protože se účinek nijak nezvyšuje. Obecně se nedoporučuje užívat schizandu lidem, kteří trpí vysokým krevním tlakem, epilepsií a lidem s peptickou chorobou žaludku. Jste-li na pochybách, zda je pro vás užívání schizandry vhodné či nikoliv, poraďte se o tom se svým lékařem.

© 2014-2020 (e)Bylinky.cz