Spirulina? O co vůbec jde? Poznejte zdravotní účinky této byliny.

Spirulina

Hodně lidí (a stále více) se dneska obrací k přírodní medicíně. Hledají v této oblasti způsoby, jak bojovat proti mnoha nemocem, případně jak jim předcházet. Celkem populární možností je spirulina, což je rod sinic. Pokud se o ní chcete dozvědět něco více, můžete tak učinit na následujících řádcích.

Obecně o spirulině

Pojmem spirulina se označují vláknité vzplývavé sinice s sylindrickými buňkami. Tvar takové buňky je spirálovitý, jejím barvivem je chlorofyl a fykocyanin. Barvou je tmavě zelená. Můžeme se s ní setkat hlavně v tropických a subtropických jezerech s vysokým pH. Jsou totiž teplá a obsahují vyšší koncentraci uhličitanů a hydrogenuhličitanů. Spirulinu najdeme v Asii, Africe a Jižní i střední Americe. V Asii se pěstuje a je užívána na výrobu vitaminových tablet. Proto nikoho nepřekvapí, že vitaminů obsahuje opravdu hodně. Rozbor odhalí vitaminy A, B, C a karoteny.

Další látky, kterými spirulina oplývá, jsou minerály, rostlinné živiny, stopové minerály, buněčné soli a enzymy. Spirulina obsahuje také hodně bílkoviny, dokonce přes padesát procent, což ji řadí k potravinám více než bohatým. I z toho důvodu se spirulina řadí mezi tzv. superfoods, tedy potraviny s vysokým výživným obsahem. Najdete v ní živiny netoxické a velmi snadno vstřebatelné. Obsažené bílkoviny mají všech osm základních aminokyselin, tedy kompletní bílkovinu. Na tuto sinici narazili poprvé Mayové a Aztékové a dlouhá staletí znají její účinky a pozitivní přínos také Afričané a Asiaté. Za zmínku stojí také skutečnost, že existují i druhy přizpůsobené na život v poušti i na teploty kolem sedmdesáti stupňů Celsia. V takových případech se ale část bílkovin již mění na sacharidy.

Efekty spiruliny na tělo člověka

Spirulina vysoce posiluje odolnost lidského organismu a to mnoha způsoby. Krom jiných dopadů má totiž asi dvacetkrát vyšší účinnost než aloe vera a dokonce čtyřicetkrát větší než echinacea. Normalizuje stav cholesterolu v krvi, pomáhá lidskému zraku a zlepšuje stav vlasů a nehtů. Krom jiného jde o velmi bohatý zdroj kyseliny gama linolenové, která pomáhá správné funkci mozku, srdce i vnitřních orgánů. Pokud si chcete nebo potřebujete zlepšit hladinu cukru v krvi, neváhejte a sáhněte také po spirulině. Obsahuje navíc vitamin A, který pomáhá v boji proti akné a dalším problémům pokožky, které umí být velmi nepříjemné a vlezlé. Pomáhá také obnovovat kosti a zuby a obsažené omega-3 a omega-6 mastné kyseliny jsou důležité antioxidanty podílející se na růstu a obecně správné funkci organismu. Stárnutí je způsobené opotřebením organismu a buněčnou regenerací a spirulina obsahuje nukleové kyseliny, které právě tuto regeneraci zlepšují oproti normálnímu stavu.

Podle čínského léčitelství disponuje spirulina chladivým efektem, takže ji využijí lidé s návaly horka a vysokým pocením. Nedoporučuje se lidem, kteří zadržují v těle vodu, mají problémy s cystami, zahleněním a kvasinkovými nemocemi. Hodí se pro lidí trpící podvýživou, právě díky velkému obsahu bílkovin. Užití pro ni najdou ale i lidé s nadváhou, protože zajistí pocit sytosti a také vitality. Svoje použití najde při léčbě chudokrevnosti, žloutenky, gastritidy, cukrovky nebo hypoglykémie. Jednoznačně podporuje mozkovou činnost a přispívá tak k lepšímu soustředění. Obsažený chlorofyl podporuje tvorbu krve a potlačuje rozvoj bakterií v ranách. Můžete ji použít i na detoxikaci organismu od jedů či drog. Spirulina se dá konzumovat v různých formách a rozhodně stojí za zkoušku, pokud pátráte po přírodních léčivech.

© 2014-2020 (e)Bylinky.cz